Hoe staat het met ons leesonderwijs?

bieb3Om ons denken op het niveau te houden zoals het nu is is het écht van belang dat we kinderen blijven stimuleren te lezen! Wij hebben een ontzettende mooie bibliotheek op school die al jaren wordt gerund door ouders. We zijn op zoek naar nieuwe ouders (oma's/opa's) die boeken willen uitlenen aan kinderen, nieuwe boeken in het systeem willen zetten en de bieb netjes willen houden.

 

 

De staat van het leesonderwijs is gedaald in Nederland

De Inspectie van het Onderwijs maakt ieder jaar de balans op van de staat van het Nederlandse onderwijs. Onlangs verscheen de meest recente versie, over het onderwijs van 2016 - 2017. Dit gaat over al het onderwijs in Nederland. www.destaatvanhetonderwijs.nl  Over het basisonderwijs wordt gezegd: "Dit jaar blijkt dat de leesprestaties van basisschoolleerlingen opnieuw lager zijn dan vijftien tot twintig jaar geleden. Omdat de prestaties van leerlingen in vrijwel alle andere landen de laatste jaren verbeteren, is Nederland zijn internationale positie langzaam kwijtgeraakt. Ook andere, landelijke, gegevens laten zien dat de prestaties gelijk blijven of minder worden. Zo lezen leerlingen in het basisonderwijs in 2017 minder goed dan in 2016 en 2015."

Verder wordt gezegd dat:  - er zijn vooral steeds minder hoog presterende leerlingen  - Nederlandse leerlingen hebben bijzonder weinig plezier in lezen  - de leesvaardigheid verschilt sterk per school.

Wat merken wij op school van het niveau van het leesonderwijs?

Als we kijken naar onze leesprestaties van de afgelopen jaren zien we geen significante verschillen. Wel zijn er verschillen per leerjaar : het ene jaar scoren de groepen 4 lager bij het lezen van de DMT (drieminutentoets) en het jaar erna weer niet. Over het algemeen zien we dat we goed scoren bij Cito begrijpend lezen en wat minder goed bij Cito spelling. Maar niet voor niets hebben wij ons leesbeleid de afgelopen jaren aangescherpt; om continu het leesonderwijs goed in beeld te blijven houden en te activeren.

Taal is het voertuig van ons denken Zonder taal zouden wij bijna niets kunnen. Neuropsycholoog Jelle Jolles heeft in januari 2018 een interessant seminar gegeven over 'Waarom het brein van lezen houdt en wat dat betekent'. http://static.jellejolles.nl/180118LezenBoekHandoutLR.pdf

Hierbij is de conclusie dat lezen zoveel meer doet: taal is het voertuig van ons denken! Lezen leidt tot ontplooiing, ontwikkelt het denken en werkt aan vele vaardigheden:

Creativiteit • Kritisch'denken • Veerkracht • Inlevingsvermogen • Motivatie • Behoedzaamheid'• Zelfstandigheid • Verantwoordelijkheid • Doorzettngsvermogen • Nieuwsgierigheid • Humor • Discipline • Daadkracht • Leiderschap • Mededogen • Moed • Verbazing • Bescheidenheid • Geduld • Verdraagzaamheid • Samenwerking • Flexibiliteit • Accuratesse • Betrouwbaarheid

 

Leesonderwijs op onze school Op onze school besteden we veel tijd aan lezen. Een aantal voorbeelden: We hebben iedere dag minimaal 10 minuten pretlezen; lezen omdat het leuk is. Leerkrachten lezen  voor. Leerlingen lezen met elkaar (o.a. groepen 8 met groepen 3). Leerlingen kunnen boeken uit de bieb lenen. Leerlingen houden boekbesprekingen, we doen actief en uitbundig mee met de landelijke voorleeswedstrijd en we besteden veel aandacht aan de kinderboekenweek.

Wat kunt u als ouder doen? Laten we er samen voor zorgen dat we het zo goed blijven doen als dat we nu doen: wij op school en u als ouder thuis: meer voorlezen (15 minuten per dag voorlezen bevordert écht de woordenschat; i.p.v. 600 nieuwe woorden leren de kinderen 1000 nieuwe woorden per jaar), en vooral uw kind(eren) meer laten lezen. Leen boeken uit de bieb, geef zelf het goede voorbeeld.

Welk boek heeft u of uw kind(eren) de afgelopen week gelezen?

En welk boek ik gelezen heb? Deel twee van de serie van Elena Ferrante 'De nieuwe achternaam'

 

Nieuwe biebouders gezocht

Meer weten om als biebouder aan de slag te gaan? Stuur een mail te sturen naar Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken. of Dit e-mailadres wordt beveiligd tegen spambots. JavaScript dient ingeschakeld te zijn om het te bekijken.

Over ons

Op KBs de Regenboog staat het lerende kind centraal. Als school zijn we gericht op zijn of haar ontwikkeling vanuit de mogelijkheden die het kind in zich draagt.

Contact

Telefonisch contact: 0348 431039 of stuur een email naar info@regenboogwoerden.nl.